Тренутно, Кина је највероватније најзанимљивија држава на свету! По величини је трећа по реду и има највећи број становника. Једна је од најстаријих цивилизација на Земљи са својом јединственом и привлачном културом. Постоји много занимљивих чињеница о овој очаравајућој земљи, али ово су само неке од њих.
1. Тамо живи 56 етничких група
Већина ових група има своју посебну културу, као и свој језик и писмо. Званично, Кина има 56 етничких група. Близу 91% популације Кине припада највећој групи „Хан“.
2. Милиони Кинеза живe у пећинама
Око 35 милиона Кинеза живи у пећинама. То је кинески архитектонски стил који потиче из каменог доба. Кинези из многих области цене подземне и пећинске домове због тога што су јефтинији за изградњу и много лакши да се загреју током зиме и охладе током лета. Ови пећински домови, такође, популарни су и међу туристима!
3. Змајеви су изумљени у Кини
Кинези пуштају змајеве већ скоро три хиљаде година! Говори се да су их изумела два филозофа у 5. веку пре нове ере. Правили су их тако што би ушили платнене тканине на штапове од бамбуса.
4. Фудбал је настао у Кини?
Према ФИФА-и, најпопуларнија игра на свету настала је у Кини пре више од две хиљаде година у династији „Танг“ и династији „Сонг“. Професионални играчи забављали су главни суд. Тада се фудбал звао „Цују“. Иронично, после две хиљаде година, Кина се квалификовала за Светски куп само једном у 2002. години, када су изгубили све три утакмице и завршили претпоследњи, пре Саудијске Арабије.
5. Барут и ватромети су такође настали у Кини
Ватромети се користе широм света ради забаве, а династија „Танг“ била је прва која је изумела барут. Убрзо је и коришћен за производњу експлозива и оружја, а касније и за производњу ракета и топова. Тренутно, Кина производи највише ватромета и извози око 85% остатку света.
6. Војска глинених људи
Први владар Кине био је веома моћан, па је изградио себи „некрополис“, град мртвих, да би могао да влада и у следећем животу. Само мали део овог његовог града је откривен и то је „Теракота“ војни музеј. Тамо се могу видети хиљаде глинених војника и чак животиња природне величине, које су направњене за његову фантазију о царству.
7. Кинеска Нова година
Прослављање кинеске Нове године траје 15 дана! То је највећи празник у Кини и углавном се слави у јануару или фебруару. Нова година у Кини је чак и више популарна од Божића. Али још занимљивија чињеница јесте то да много других земаља света, такође, прославља кинеску Нову годину!
8. Кинески хороскоп
У Кини, свака година названа је по једној од 12 кинеских хороскопских животиња. Те животиње су: пацов, тван, тигар, зец, змај, змија, коњ, коза, мајмун, петао, пас и свиња. Такође, каже се да ће година ваше животиње бити срећна, што значи да ће ваша 12, 24, 36, 48, 60, 72, 84, 96.. година живота бити срећне!
9. Колачић среће
Када помислимо на слатку посластицу, колачић среће, углавном ћемо мислити да је настао у Кини, али нажалост, он је настао у Сан Франциску и није традиционална кинеска посластица.
10. Настанак сладоледа
Сладолед је изумљен у Кини пре четири хиљаде година! Настао је тако што би људи помешали млеко, пириначну смешу и снег да би направили овај укусан дезерт.
Comments