top of page

Друштвене мреже – савезници или непријатељи

Вукашин Јакшић (I-8)

Друштвене мреже су постале саставни део нашег живота. На питање да ли су нам оне савезници или непријатељи, расправља се са многих становишта, нарочито психолошког. Мишљења су подељена, и док једни мисле да је живот просто незамислив без њих, други заговарају чињеницу да је живот био много једноставнији, лепши и испуњенији пре њих. Размишљајући како да на најбољи начин одговорим теми, саставио сам самостално пар питања у виду анкете и поделио их испитаницима које сам поделио у млађу и старију групу. У млађу групу спадају другари из клуба, другари из школе, браћа и сестре старости између 11 и 16 година, а у старију групу спадају родитељи, рођаци и познаници старости између 35 и 60 година. Сумирајући одговоре долазим до следећег закључка: постоји велика разлика у мишљењу између ове две групе. - Да ли мислите да су друштвене мреже наш савезник или непријатељ? Млађа група је одговорила дасу савезници, док је код старије популације приметна осцилација у одговорима, али више одговара закључку да су непријатељ. - Које су, по вашем мишљењу, добре стране друштвених мрежа? Обе групе су сагласне да је то повезивање са драгим особама путем друштвених мрежа, брзо добијање информација, готови садржаји који су нам потребни за школу или посао, брзо слање информација у свим облицима на великим даљинама, итд. - Које су лоше стране друштвених мрежа? Млађа популација одговара да je проблем што постајемо мета различитим особама са којима не желимо да се дружимо. Старија група је фокусирана на здравствени моменат и сматра да друштвене мреже лоше утичу на психу, вид, расположење, доступност непримереног садржаја, доступност разним профилима личности који могу да нам науде( мисле на педофиле, преваранте…), доприносе да се физичка активност сведе на минимум што изазива гојазност, депресију, асоцијалност… - Колико времена проводите дневно на друштвеним мрежама? Одговор је поражавајући. Млађа популација већину свог слободног времена користи за то да буде на друштвеним мрежама било које врсте, док старија популација наводи да је то у просеку од 1 до 3 сата, што свакако није мало.

- Да ли бисте могли да замислите свој живот без друштвених мрежа?

Млађа популација је искључива и каже да би им живот био незамислив, док је код старије популације мишљење подељено.

- Да ли знате на који начин да заштитите свој профил, налог?

Млађа популација тачно зна како то да уради док код старије популације није све јасно.

- Да ли си некада доживео узнемиравање на било који начин путем друштвених мрежа?

Већина млађе популације истиче да су се сусрели са неким видом узнемиравања, док старија група није имала ситуације које би завределе пажњу.

- Да ли друштвене мреже користиш само ради забаве?

Обе групе су сагласне да се поред забаве развила и навика и неки вид зависности од друштвених мрежа: "Па дан почиње и завршава се њима…“ (цитирам речи испитаника из старије групе)

На основу свега овога што сам сазнао од својих испитаника, на основу свог личног искуства и на основу прочитаног, сматрам да се друштвене мреже могу сврстати и у групу савезника и у групу непријатеља. Разлога за то је безброј. Сматрам да је данас живети живот, свој или туђ, немогућ без друштвених мрежа. Забрињава чињеница да се време које се проводи на друштвеним мрежама утростручило у односу на пре неколико година. Запоставља се физичка активност, непосредно дружење, разговори очи у очи, све више се

„бежи“ у виртуелни свет, свет где су сви срећни, насмејани, лепи, дотерани, ситуирани… Поставља се питање, зашто баш неко ко је био толико срећан и насмејан на друштвеним мрежама изврши суицид?

И док ово пишем размишљам колико ја времена проводим на друштвеним мрежама?! Не смем ни да кажем. Не користим друштвене мреже активно, само када сам на тренингу и када озбиљно учим (читај: родитељи одузели телефон…)


Comments


Post: Blog2_Post

Прати

Хвала за пријаву!

©2021 by zemat

bottom of page